Műhelymunka

Az összegyűjtött alapanyag tisztítás utáni  megmunkálása műhelykörülmények között történik.

Szerencsém, hogy 35 éves asztalosipari háttérrel rendelkezem, férjem jóvoltából. Ő kis túlzás nélkül is profi asztalos, faipari mérnök, valamint felnőttképzésben, oktatásban, szakmai elnöki vizsgáztatásban jártas szakember. Sokat tanultam tőle 35 év alatt , a Cég munkájából mind a tervezésből és a kivitelezésből jócskán kivettem a részem.

Ahhoz, hogy a nyers alapanyagból gyönyörű  enteriőrbe illő használati tárgy legyen, a faanyagoknak komoly asztalosipari munkálatokon kell keresztülmenni.  Értem ezalatt a méretre vágást, gyalulást, csiszolást, alakítást,  vízszintezést lézerrel, kiegészítők ( üveglap, állítható lábak… stb ) pontos precíz felhelyezését, felületkezelést, összeépítést. Mind – mind egy külön munkafolyamat, melyekről szólok az elkövetkezendőkben.

  1. Méretre vágás

A méretre vágás mind a rönkök, mind a szélezettlen deszkák esetében is elkerülhetetlen.

A rönkök – sok esetben – hosszú elálló használhatatlan részeitől meg kell szabadulni, hiszen egy asztal esetében elengedhetetlen, hogy ha körbejárjuk, ne akadjunk bele sehol. Az alsó illetve felső részeit is alakítani kell, hiszen mindkét oldalon  elengedhetetlen  a vízszint megléte. Fönt az üveglap elhelyezése , míg lent a megfelelő stabilitás miatt. A vágás minden esetben szalagfűrészen történik.

A szélezettlen deszkákat  4-6 m-es szálakban kapjuk.  Elsősorban a deszkák rajzolata határozza meg azt, hogy hol és mennyit vágunk. A vágás minden esetben faipari szabászgépen  történik.

  1. Gyalulás

A gyalulás a deszkák esetében elvégzendő folyamat. A megfelelő vastagság beállítása után többszöri átengedéssel érjük el a mindenhol  megfelelő vastagsági méretet.

  1. Alakítás, csiszolás

Az egyik legművészibb művelet az anyag alakítása.  Rönkök esetében ekkor válik láthatóvá a fába zárt motívum. Olykor elég sok nem megfelelő ágtól kell megszabadulni ahhoz, hogy a forma gyönyörűen látható legyen.  Csak ez után következhet az aprólékos csiszolás ágról-ágra haladva. A gyökérrönk asztaloknál ez a folyamat minden esetben kézzel történik.

Deszkák esetében formázás után jön a  kontaktolás. A megfelelően szép felület csakis így érhető el.

  1.   Vízszintezés lézerrel.

Rönkasztaloknál az egyik legfontosabb művelet. Ennek végzését digitális lézervetítővel végzem, mely  tévedhetetlenül kirajzolja pontos vízszintet és a függőlegest. Ennek tudatában történik az asztalok lábazása illetve üveglapozása. A lábak állítható ( hisz nem mindenhol egyenes a padló ) befúrható kis dekoratív bútorlábak, míg az  üveglapok minden esetben edzett biztonsági lapok.

  • Felületkezelés , összeépítés

A termékek felületkezelése több lépésben történik. A gyökerek felületkezelése lakkal történik. Több rétegben, finomszórással. Rétegek között finom csiszolás elengedhetetlen.

Asztalkeret, lámpatestek, polcok esetében  a tervezett befogadó forma elkészítése  után a felületkezelés a fent említett gyökérrönk felületkezelésénél  jóval komolyabb folyamat.

A tervezett befogadó keretek 18 mm vastag borovi szél és hossztoldott  anyagból készül. A kialakított forma után gépi és kézi csiszolás, tapaszolás, újra csiszolás következik.

A kész anyagot Renner márkajelű PU 2 komponensű töltőalalpozóval kezelem 2 rétegben, mely rétegek között kézi csiszolás történik. A töltő alapozás után színre kezelés PU 2 komponensű fedő festékkel, majd  2 komponensű PU lakk felvitele történik.

A termékek összeépítése a teljes  megszáradás után történik.

Lámpák falikarok esetében villamossági alakatrészek beépítése, dekoranyagok felhelyezése, felfogatáshoz szükséges segédanyagok elhelyezése.

Asztalok esetében üveglapok, világító led szalagok felhelyezése.

Mind a gyökérrönk, mind a dekor deszkákból készült termékek összeállítása nagyon pontos, kitartó és precíz munkát igényel, viszont szépségéhez  és eleganciájához  a művészi lélek sugallata elengedhetetlen.